Rozměry a měření plastových oken

  • Petra Buráková
  • Výrobci

Chystáte se měnit okna? Pravděpodobně vás to stálo spoustu úsilí a přesvědčování, protože tento úkon je opravdu náročný. Pokud měníte okna v bytě, celá situace je ještě dramatičtější, protože před prachem nemáte kam utéct. Pokud se však rozhodujete, jestli do výměny jít, možná se právě vám bude hodit tento návod, jak si v několika krocích změřit okna.

rozměr oken

Rozměry plastových oken

Většina výrobců oken vyrábí plastová i euro okna na míru, tedy přijedou k zákazníkovi, změří okna a na přání zákazníka je vyrobí a poté nainstalují do otvorů ve zdi. Někdy se však může stát, že si chcete okna překontrolovat nebo nějaký z rozměrů dodatečně změnit. Aby vše sedlo podle plánů, je potřeba být pečlivý!

Typ

MIN. rozměr

(šířka x výška v mm)

MAX. rozměr

(šířka x výška v mm)

Jednokřídlo 500 x 500 1500 x 1600
Dvoukřídlo   2280 x 1600
Dvoukřídlo se sloupkem 1000 3000 x 1600
Trojkřídlo   3000 x 1600

Maximální velikost a počet křídel?

Doporučení zní, že je vhodné okno členit na více než tři křídla v případě, že šířka přesahuje
2200 mm! V opačném případě není na místě, dělit okna jejichž šířka je menší než 1800 mm.
Standardní okna se vyrábějí v nejmenším provedení v rozměru 500 x 500 mm a v největším v rozměru 3000 x 1600 mm, to už je slušný rozsah.

Jak si snadno a sami změříte okna?

1. Celkový rozměr okna

Rozměr okna stanovíme podle venkovního rozměru okenního otvoru.

2. Šířka

Šířku okna měříme vždy od ostění k ostění. Pro stanovení musíme k naměřenému rozměru připočítat p5-15 mm, kvůli založení okna za ostění.

3. Výška

Výšku okna měříme od venkovního parapetu po horní ostění. Pro stanovení výšky okna musíme k naměřenému rozměru připočítat 5 mm na založení okna za vrchní ostění, v dolní části zase odečíst 30 mm na výšku venkovního parapetu.

4. Parapet (venkovní)

Hloubku venkovního parapetu měříme od místa osazení okna a připočítáme 50-60 mm přesah parapetu přes stěnu. Šířka je dána okenním otvorem.

5. Parapet (vnitřní)

Hloubku vnitřního parapetu měříme 5 cm od místa osazení venkovního parapetu, s ohledem na tloušťku stěny a připočítáme 30-50 mm přesah parapetu přes stěnu.

 


Chcete zde publikovat článek, nebo získat zpětný odkaz?

Kontaktujte nás e-mailem: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.