Výběr oken: Jaké parametry je dobré sledovat?

Při výběru oken je velmi důležité mít vybrán materiál ze kterého budou vyrobeny. Pokud jsme pevně rozhodnutí, nesmíme se však s výběrem ukvapit. Je nutné totiž sledovat ještě další parametry a o těch se budeme dnes bavit.

parametry oken

Hned na začátku vás upozorním, že při výběru nových oken je dobré navštívit specialisty v oboru, kteří vědí o oknech téměř vše a pomohou vám vybrat takové, abyste s nimi byli spokojeni a zároveň splnila vaše očekávání.

Důležité parametry

První otázka, kterou vám položí buďto projektant nebo asistent na prodejně, je: "Jaká očekávání máte z hlediska tepelné izolace, tepelných zisků, údržby, životnosti nebo ceny?“
Na základě vašich odpovědí by měl být schopen doporučit vhodná okna. Je však dobré asistenta průběžně kontrolovat a klást mu otázky zaměřené na:

Propustnost slunečního záření (g)

Tento parametr se udává v procentech a týká se zasklení. Vyjadřuje, kolik slunečního záření projde skrz okno a kolik je pohlceno.

Součinitel prostupu tepla (Uw)

Veličina týkající se okna jako celku, udává totiž do jaké míry bude teplo/chlad propouštěn. tato hodnota napovídá něco o vlastnostech okna jako celku. Tento součinitel se skládá ze součinitelů sklad Ug a rámu Uf.

Součinitel spárové průvzdušnosti

Parametr ukazující na těsnost okna, respektive funkční spáry. Je-li hodnota špatná, může docházet k tepelným ztrátám, tím se zvýší náklady na vytápění nebo klimatizování.

Teplotní faktor vnitřního povrchu

Jedná se o velmi důležitý parametr, který dokáže ovlivnit spoustu dalších věcí, jako například tvorbu plísní. Teplotní faktor totiž bude nebo nebude na vnitřním povrchu okna tvořit kondenzát.

Akustické vlastnosti

Důležitý parametr z hlediska komfortu a pohody, protože ukazuje, kolik zvuku dokáží okna pohltit a kolik se bude šířit do interiéru. Zcela logicky, čím lepší akustické vlastnosti, tím více ticha a klidu budeme mít. Tomuto faktoru bych věnoval větší pozornost, pokud bydlíte v rušném prostředí.


Chcete zde publikovat článek, nebo získat zpětný odkaz?

Kontaktujte nás e-mailem: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.