Výběr oken: Jaký materiál je ten nejlepší?

Stavíte nebo jen rekonstruujete rodinným dům? Zajištění dělníků, materiálů nebo jen výběr jednotlivých komponent jsou opravdu nezávidění hodné situace. V tomto článku se detailně zaměříme na dveře, a to na dva nejpoužívanější typy, tedy plastová, dřevěná nebo hliníková. Poradíme vám, jak postupovat při výběru a na jaké parametry se zaměřit.

výběr oken

Jaký zvolit materiál?

V prvních okamžicích, kdy se rozhodnete pro výběr nových oken je podstatné vzít v úvahu materiál, ze kterého budou vyrobeny. Na výběr máme:

  • dřevo,
  • plast,
  • hliník.

Mnoho z vás napadne otázka, který materiál je ten nejlepší. Každý má své výhody a samozřejmě i nevýhody, proto je nutné brát v potaz charakter celého objektu, kam okna budeme instalovat. Další rozdíl poznáte při pohledu do ceníků, kde jsou velké rozdíly. V neposlední řadě je také nutné zvážit údržbu, tedy doby, a kterou je nutné okna ošetřit, tedy natřít novým nátěrem, což je případ dřevěných oken. Okna se liší ale i některými vlastnostmi a náročností na údržbu.

Mám sáhnout po plastu nebo spíše dřevu?

Rozhodnete-li se spíše pro dřevo, může vás hřát dobrý pocit, že jste něco udělali pro přírodu, proč? Dřevěná okna totiž přírodu tolik nezatěžují jako okna plastová, i když se pro zasklení používá silikon, který se nerozkládá příliš rychle. V extrémní většině případů je stále nejpoužívanějším zasklívacím prvkem tmel. V případě plastových oken je všem jasné, že v době, kdy nastane jejich čas, musíme je recyklovat kompletně celé. Recyklace probíhá tak, že se stará plastová okna rozdrtí a z drobných částeček se lisují opat nová okna. Takže v tuto chvíli to máme 1:0 pro dřevěná okna.

Již v předchozích odstavcích jsem zmínil údržbu, ta se týká výhradně dřevěných oken, protože jsou opatřeny speciálním ochranným filmem, tedy lakem. Ten se vlivem působení povětrnostních vlivů stává křehkým a postupně se vydrolí a oloupe. V tu chvíli musíte zajít koupit odolnou barvu na dřevěná okna, zbytek nátěru očistit a nanést v několika vrstvách nový. Celý cyklus musíme cca po 8 letech opakovat. Za to plastová okna potřebují jednou za čas umýt, a to je vše. Plastová okna tedy skóre vyrovnala a je to 1:1.

Vyplatí se mi hliníková okna?

Pokud vás neuspokojuje ani plast ani dřevo, zbývá vám ještě hliník. Ten se však primárně používá do staveb, kde jsou okna nadměrně namáhány, ať už počasím nebo provozem. Obecně platí, že hliníková okna mají dlouhou životnost, vysokou odolnost ale naopak nízkou hodnotu propustnosti tepla. Z toho vyplývá, že se hodí spíše do průmyslových objektů a firemních budov.


Chcete zde publikovat článek, nebo získat zpětný odkaz?

Kontaktujte nás e-mailem: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.