Nezapomínejte na parapety a jiné příslušenství

Nová plastová okna to není jenom výběr dodavatele, výrobce, profilu, kování nebo zasklení. Co jsou okna bez parapetu, žaluzií nebo sítím proti komárům a jinému hmyzu! Tento článek bude věnovaný ostatnímu příslušenství, chcete-li doplňkům, které jsou v dnešní době standardem.

příslušenství k oknům

Parapety (venkovní/vnitřní)

Bez parapetů nelze mít okno, protože plní funkci estetickou a izolační, zejména proti zatékání vody pod okno. Zaměříme-li se na venkovní typ, ten můžeme sehnat hned ve třech provedeních, tedy ocelový zinkovaný, ohýbaný hliníkový nebo tažený hliníkový parapet. Jednotlivé druhy jsou seřazeny od nejlevnějšího po nejdražší a samozřejmě nejkvalitnější provedení. U parapetů, určených pro vnitřní použití je situace obdobná, také jsou k dispozici celkem tři varianty. Nejlevnější parapet je vyroben z plastu (PVC) potaženého fólií a dražší z dřevotřísky (DTD) taktéž opatřené fólií, která umožňuje individuální doladění barev.

DOPORUČENÍ: Pokud jste nerozhodní, vyberte si pro vnitřní použití PVC parapet opatřený fólií a na venek nejkvalitnější variantu, tedy tažený hliník v barvě oken nebo rolet. Oba typy lze jednoduše doladit podle fasády nebo interiéru, díky široké paletě nabízených odstínů fólií.

Žaluzie (venkovní/vnitřní)

Rozhlédnete-li se po okolních domech, zjistíte, že soused má klasické vnitřní žaluzie, kdežto druhý zase venkovní a sousedka zase rolety. Fantazii se meze nekladou a vy si můžete díky širokému sortimentu vybrat podle svých preferencí. V případě venkovní varianty žaluzií, můžete počítat s lepší ochranou před slunečními paprsky, možností elektrického ovládání. Bohužel jsou dražší, složitější na údržbu a případná bouřka s kroupami je zničí.
DOPORUČENÍ: nejlepší variantou jsou stále interiérové žaluzie. Můžete si zvolit různou barvu lišt i lamel podle rázu interiéru.

Sítě proti hmyzu

Trendem posledních let, kdy je v létě vedro nahrává neustálému větrání, díky němu nám do obydlí vniká nezvaný hmyz, který někdy i bodá. Sítě jsou tedy nezbytností! Při výběru bychom se měli zaměřit na barvu rámečku, bílá je nejlevnější, při jiných odstínech a dekorech cena stoupá. Pokud chcete síť i na dveře, buďte opatrní a rozlišujte okenní síť (nelze otevírat) a dveřní síť (lze otevírat díky pantům).


Chcete zde publikovat článek, nebo získat zpětný odkaz?

Kontaktujte nás e-mailem: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.